Produkt dnia
Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś
Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś

89,00 zł

84,76 zł

egz.
Producenci

Dongola 2012–2014. Fieldwork, Conservation and Site Management, Włodzimierz Godlewski, Dorota Dzierzbicka (red.)

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena brutto: 80,00 zł 80.00
Cena netto: 76,19 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Królewska metropolia w Dongoli, polityczny i ekonomiczny ośrodek chrześcijańskiego Królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii (obecny Sudan) rozwijała się od V/VI do XIV wieku. Kompleks budowli królewskich na Cytadeli, otoczony imponującymi kamiennymi fortyfikacjami, pochodzi z najwcześniejszego okresu funkcjonowania miasta. Inne budynki reprezentacyjne powstały w IX wieku, w tym (domniemana) Sala Tronowa, przekształcona później w meczet, który po dziś dzień góruje nad miastem. Liczne kościoły i klasztory rzucają światło na lokalne praktyki religijne, mogą też poszczycić się bogatą kolekcją imponujących malowideł ściennych. Mimo że dwór królewski w Dongoli został opuszczony w 1364 roku, miasto pozostało ważnym ośrodkiem, z rozległymi kwartałami mieszkalnymi funkcjonującymi wokół cytadeli przez kilka kolejnych wieków.

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW bada stolicę Makurii od ponad 50 lat. Niniejszy tom zawiera obszerny raport z badań terenowych i konserwatorskich w sezonach 2012–2014. Jego zawartość wykracza jednak poza dokonania ostatnich sezonów i odnosi się do zasobów wiedzy zgromadzonych podczas dziesiątek lat wcześniejszych badań. Kolejne rozdziały poświęcone są architekturze, technikom budowlanym i planowaniu miejskiemu w stolicy Makurii. Książka omawia także malowidła ścienne, skupiając się zarówno na ich ikonografii, jak i aspektach technicznych.

Publikacja prezentuje również wyniki najnowszych specjalistycznych badań nad materiałem pochodzącym z wcześniejszych kampanii. Przedstawione zostały poszczególne kategorie zabytków, takie jak teksty, ceramika, instalacje odwadniające, kości zwierzęce i zatyczki do naczyń. Bogactwo danych archeologicznych pozyskanych dzięki badaniom na stanowisku stanowi cenny wkład nie tylko w historię Dongoli, ale również w różnorodne aspekty kultury, sztuki i ekonomii Nubii.

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl