Produkt dnia
Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś
Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś

89,00 zł

84,76 zł

egz.
Producenci

Ludowe stereotypy obcowania świata i zaświatów w języku i kulturze polskiej

Dostępność: brak towaru
Cena brutto: 34,00 zł 34.00
Cena netto: 32,38 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książka Ewy Masłowskiej jest opracowaniem niebanalnym, ciekawym poznawczo, błyskotliwie interpretującym świat ludowych wyobrażeń, wierzeń i praktyk. Czyta się ją z prawdziwym pożytkiem i przyjemnością. Wierzę, że zaproponowane w pracy ujęcie tematu i przybliżenie ludowego myślenia o świecie i zaświatach, zachęci czytelnika do bliższego kontaktu z kulturą ludową, z pewnością też wzbogaci dorobek polskiej etnolingwistyki.

(dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Prof. UMCS)


Rozprawa ta nie jest pracą sensu stricte językoznawczą. Można powiedzieć, że jest pracą semiotyczną, bo analizuje znaki różnych kodów: zachowaniowego, wierzeniowego, ale także językowego. Cenne jest wytrwałe i konsekwentne stosowanie metodologii kognitywnej (tropienie w opisach etnograficznych – scen, ścieżek i scenariuszy). W rezultacie czytelnik (etnolingwista, dialektolog, kulturoznawca, religioznawca) otrzyma piękny, całościowy obraz ważnego fragmentu wiedzy o tradycyjnej mentalności kultury polskiej wsi (choć wiele opisów zawartych w pracy można z pewnością odnieść i do innych ludów).

(prof. dr hab. Anna Tyrpa)


Wydanie 2. Agade Bis, 2016, 312 s.

oprawa miękka,  format B5

ISBN 978-83-87111-59-5

Opinie o produkcie (4)

3 listopada 2012

Książka bardzo interesująca zarówno ze względu na temat, jak i sposób jego analizy i prezentacji. la zainteresowanych kulturą, nie tylko ludową.

3 listopada 2012

Książka bardzo erudycyjna. Lektura obowiązkowa dla kulturoznawców i językoznawców oraz studentów polonistyki, kulturoznawstwa.

22 listopada 2012

Jaga 22/11/2012. Ciekawa i mądra książka o ludzkim myśleniu i mówieniu o świecie realnym i rzeczywistości pozaziemskiej.Ukazuje symbolikę żywiołów (wody, ziemi, powietrza, ognia), słońca i księżyca. Napisana ładnym językiem. Piękne zdjęcia na okładce. Zainteresuje nie tylko profesjonalistów, lecz też inne osoby myślące o człowieku i jego kulturze.

24 listopada 2012

Praca Pani dr Ewy Masłowskiej w interesujący i rzeczowy sposób przybliża językowy obraz ludowego myślenia o świecie i zaświatach na przykładach czterech żywiołów, słońca i księżyca. Sądzę, że dodatkowym atutem rozprawy jest wieloaspektowość ujęcia problemu, o czym świadczą np. wnikliwe analizy językoznawcze, etnolingwistyczne czy dialektologiczne. Dlatego czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Marzena Suska (mgr filologii polskiej)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl