97,00 zł
92,38 zł
Ludowe stereotypy obcowania świata i zaświatów w języku i kulturze polskiej
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Książka Ewy Masłowskiej jest opracowaniem niebanalnym, ciekawym poznawczo, błyskotliwie interpretującym świat ludowych wyobrażeń, wierzeń i praktyk. Czyta się ją z prawdziwym pożytkiem i przyjemnością. Wierzę, że zaproponowane w pracy ujęcie tematu i przybliżenie ludowego myślenia o świecie i zaświatach, zachęci czytelnika do bliższego kontaktu z kulturą ludową, z pewnością też wzbogaci dorobek polskiej etnolingwistyki.
(dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, Prof. UMCS)
Rozprawa ta nie jest pracą sensu stricte językoznawczą. Można
powiedzieć, że jest pracą semiotyczną, bo analizuje znaki różnych
kodów: zachowaniowego, wierzeniowego, ale także językowego. Cenne
jest wytrwałe i konsekwentne stosowanie metodologii kognitywnej
(tropienie w opisach etnograficznych – scen, ścieżek i
scenariuszy). W rezultacie czytelnik (etnolingwista, dialektolog,
kulturoznawca, religioznawca) otrzyma piękny, całościowy obraz
ważnego fragmentu wiedzy o tradycyjnej mentalności kultury
polskiej wsi (choć wiele opisów zawartych w pracy można z
pewnością odnieść i do innych ludów).
(prof. dr hab. Anna Tyrpa)
Wydanie 2. Agade Bis, 2016, 312
s.
oprawa miękka, format B5
ISBN 978-83-87111-59-5
Małgorzata
Książka bardzo interesująca zarówno ze względu na temat, jak i sposób jego analizy i prezentacji. la zainteresowanych kulturą, nie tylko ludową.
M...
Książka bardzo erudycyjna. Lektura obowiązkowa dla kulturoznawców i językoznawców oraz studentów polonistyki, kulturoznawstwa.
Jaga
Jaga 22/11/2012. Ciekawa i mądra książka o ludzkim myśleniu i mówieniu o świecie realnym i rzeczywistości pozaziemskiej.Ukazuje symbolikę żywiołów (wody, ziemi, powietrza, ognia), słońca i księżyca. Napisana ładnym językiem. Piękne zdjęcia na okładce. Zainteresuje nie tylko profesjonalistów, lecz też inne osoby myślące o człowieku i jego kulturze.
marzenie05
Praca Pani dr Ewy Masłowskiej w interesujący i rzeczowy sposób przybliża językowy obraz ludowego myślenia o świecie i zaświatach na przykładach czterech żywiołów, słońca i księżyca. Sądzę, że dodatkowym atutem rozprawy jest wieloaspektowość ujęcia problemu, o czym świadczą np. wnikliwe analizy językoznawcze, etnolingwistyczne czy dialektologiczne. Dlatego czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Marzena Suska (mgr filologii polskiej)