Produkt dnia
Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś
Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś

89,00 zł

84,76 zł

egz.
Producenci

Wszystko jest folklorystyką, Helena Kapełuś

Dostępność: duża ilość
Cena brutto: 89,00 zł 89.00
Cena netto: 84,76 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zbiór 69 artykułów, ułożonych tu w porządku chronologicznym od 1957 do 1993 r., daje znakomity obraz dorobku i drogi badawczej prof. Heleny Kapełuś (1927–1999). Droga ta wiodła po maturze w maju 1945 r. w liceum żyrardowskim, od studiów na Wydziale Polonistyki UW przez badania nad staropolszczyzną i dalej, przez całą historię literatury polskiej, niemal zawsze w powiązaniu z folklorystyką.

Doktorat pod kierunkiem prof. Juliana Krzyżanowskiego Helena Kapełuś obroniła w 1963 r. na podstawie pracy Stanisław z Bochnie. Kleryka Królewski, za którą otrzymała prestiżową nagrodę im. Aleksandra Brücknera. W 1983 r. uzyskała habilitację na podstawie pracy „Badania folklorystyczne w warszawskim i lwowskim środowisku naukowym w II połowie XIX wieku”. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymała w 1994 r. Od czasu studiów pracowała w Bibliotece Narodowej w dziale Starych Druków, następnie w Instytucie Badań Literackich PAN w Pracowni Literatury Ludowej kierowanej przez prof. J. Krzyżanowskiego. Po jego przejściu na emeryturę przejęła kierownictwo Pracowni i przewodziła jej do 1997 r.

Zamieszczone w niniejszym tomie artykuły obejmują niezwykle szeroki zakres tematów. Czytelnik znajdzie tu opracowania z zakresu folklorystyki (przekazy o Sowiźrzale, bajki Grimmów, opowiadania o Purtkach z Pomorza i in.), analizy utworów literatury polskiej w powiązaniu z folklorem (od Kochanowskiego i Reja, poprzez tradycję Konfederacji Barskiej, do Sienkiewiczowskiej Trylogii), artykuły poświęcone historii badań nad folklorem w Polsce (o Karłowiczu, Kolbergu oraz innych mniej znanych badaczach i entuzjastach), a także pasjonującą historię wojennych losów Polskiej bajki ludowej w układzie systematycznym).

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl